fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Pfizer złoży wniosek o rejestrację szczepionki na COVID w USA

Logo Pfizer, igła
AFP
Koncern Pfizer poinformował o tym, że w piątek wystąpi do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA o wyrażenie zgody na używanie eksperymentalnej szczepionki na COVID opracowanej przez Pfizer i niemiecką firmę BioNTech w sytuacjach nadzwyczajnych (emergency use authorization) co umożliwiłoby, w warunkach epidemii, podawanie jej mieszkańcom USA.

Trzecia faza testów klinicznych szczepionki Pfizer wykazała, że jest ona skuteczna w 95 procentach. Wcześniej informowano o co najmniej 90-procentowej skuteczności szczepionki.

Testy kliniczne wykazały też, że szczepionka Pfizera i BioNTech jest bezpieczna i nie wywołuje poważnych efektów ubocznych.

Pfizer uruchomił już produkcję szczepionki - jeśli zostanie zarejestrowana wówczas na amerykański rynek, przed końcem 2020 roku, może trafić 50 mln dawek szczepionki - co pozwoli na zaszczepienie 25 mln osób (wymagane jest podanie dwóch dawek szczepionki).

Producenci oczekują, że FDA wyda zgodę na używanie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych do połowy grudnia.

Analiza trzeciej fazy testów klinicznych przeprowadzona przez FDA wykazuje, że jest ona skuteczna w podobnym stopniu w każdej grupie wiekowej i etnicznej.

FDA przy rejestracji szczepionki analizować będzie "surowe dane" z całego przebiegu testów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA