fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Belgia znów się zamknie? Wirusolog: To może być konieczne

Belgia, pobieranie próbki do testu na COVID-19
AFP
Belgia może wrócić do reżimu ścisłej kwarantanny obejmującego cały kraj, jeśli nie dojdzie do zmiany wzrostowego trendu liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i hospitalizacji z powodu COVID-19 - ostrzega belgijski wirusolog w rozmowie z "La Derniere Heure".

- Jeśli tak się stanie (liczba zakażeń będzie nadal znacząco rosnąć - red.) będziemy musieli rozważyć bardziej restrykcyjne środki, które mogą przypominać lockdown, jaki wprowadziliśmy w marcu i kwietniu - ostrzegł Yves Van Laethem.

Van Laethem dodał, że tylko szczepionka na COVID-19 lub efektywna szczepionka pozwoli na uporanie się z pandemią koronawirusa.

Do reżimu ścisłej kwarantanny wraca - do 1 grudnia - Irlandia. Reżim taki wprowadzono wcześniej w Irlandii Północnej, a Walia rozpocznie dwutygodniową, ogólnokrajową kwarantannę, w piątek.

Tymczasem minister zdrowia Belgii w niedzielę mówił, że Bruksela i południowa część Walonii są "bliskie uderzenia tsunami", a sytuacja pod względem epidemicznym jest tam gorsza niż gdziekolwiek indziej w Europie.

Van Laethem stwierdził, że uderzenie tsunami, będzie oznaczało, że władze "stracą kontrolę nad sytuacją", a wówczas leczenie wszystkich chorych, którzy nie cierpią na COVID-19, będzie musiało zostać przełożone.

W ostatnim tygodniu w Belgii wykrywano średnio 7876 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu doby, średnio 252 hospitalizacje chorych na COVID-19 i średnio 30 zgonów chorych na COVID.

W szczycie pierwszej fali epidemii, w marcu, w Belgii jednego dnia przyjmowano ponad 600 chorych na COVID-19 dziennie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA