fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włochy: Rekordowy dobowy wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem

mieszkańcy i turyści na ulicy w Rzymie
AFP
W ciągu ostatniej doby we Włoszech wykryto 21 273 nowe przypadki koronawirusa - podało miejscowe ministerstwo zdrowia, informując o śmierci 128 osób zakażonych SARS-CoV-2.

W niedzielę we Włoszech dobowy wzrost liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2 wyniósł 4,2 proc. W sobotę informowano o 19 644 przypadkach. Niedzielny wzrost wynoszący 21 273 jest najwyższy od początku epidemii we Włoszech.

Liczba osób, które zmarły po zakażeniu nowym koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 128. Poprzedniego dnia zgonów było 151.

Dobowy wzrost liczby osób uznanych za ozdrowiałe był mniejszy niż w sobotę i dotyczył 2 086 przypadków.

Obecnie we Włoszech jest 222 241 aktywnych przypadków koronawirusa, o 9,4 proc. więcej niż w sobotę.

W ciągu 24 godzin pod kątem SARS-CoV-2 przebadano 161 880 próbek. Badanie zakończyło się wynikiem dodatnim w przypadku 13,1 proc. z nich.

Ostatniej doby we Włoszech zbadano mniej próbek i wykryto więcej nowych zakażeń niż w poprzednim okresie 24-godzinnym.

We włoskich szpitalach przebywa 12 006 pacjentów z objawami COVID-19, odnotowano dobowy wzrost o 719. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 1 208 osób zakażonych koronawirusem.

Od początku epidemii we Włoszech zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdzono u 525 782 osób. 266 203 osoby uznano za ozdrowiałe, odnotowano 37 338 zgonów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Corriere della Sera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA