fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Trudeau o sytuacji epidemicznej: Jest do bani

Justin Trudeau
AFP
Premier Kanady ostrzegał obywateli swojego kraju we wtorek przed "ciężką zimą" w związku z drugą falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Justin Trudeau nazwał "tragedią narodową" fakt, że w Kanadzie zmarło ponad 10 tysięcy chorych na COVID-19.

W Kanadzie w ciągu ostatniej doby wykryto 2674 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, od początku epidemii w tym kraju wykryto jak dotąd 222 887 zakażeń. Liczba zgonów chorych na COVID-19 przekroczyła we wtorek w Kanadzie 10 tysięcy - i obecnie wynosi 10 001.

- Jest do bani (dosł. This sucks - red.). Naprawdę, naprawdę tak jest - mówił Trudeau pytany o zmęczenie Kanadyjczyków epidemią i obowiązującymi obostrzeniami w czasie konferencji prasowej.

Reuters zauważa, że dotychczas Trudeau starał się zapewniać Kanadyjczyków, że jego rząd zarządza kryzysem epidemicznym najlepiej jak potrafi.

- To, co przeżywamy, to straszna narodowa tragedia. Rodziny tracą swoich najbliższych. Musimy wiedzieć, że będzie więcej tragedii - przyznał premier Kanady.

W Quebecu, w drugiej pod względem liczby zakażeń koronawirusem prowincji Kanady, w poniedziałek przedłużono obowiązywanie zakazaniu działania barów, siłowni i restauracji serwujących posiłki na miejscu m.in. w Montrealu.

Quebec jest najciężej dotkniętą pandemią prowincją Kanady - w ciągu ostatniej doby wykryto tam 963 zakażeń i 19 zgonów na COVID-19.

- Mój 6-letni syn spytał mnie kilka tygodni temu: Tato, czy COVID-19 będzie na zawsze? - mówił Trudeau dodając, że było "frustrujące" to, że musiał powiedzieć dziecku, iż w tym roku nie może w Halloween zbierać cukierków od sąsiadów.

Trudeau dodał, że jeśli Kanadyjczycy nie będą "bardzo, bardzo ostrożni" wówczas w święta Bożego Narodzenia niemożliwe może być organizowanie dużych, rodzinnych spotkań.

- To będzie ciężka zima. Ale wiosna i lato nadejdą i będą lepsze - podsumował Trudeau.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA