fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sośnierz: To bezobjawowi roznieśli epidemię

Poseł Porozumienia, Andrzej Sośnierz
tv.rp.pl
Sytuacja jest trudna, trzeba działać szybko - mówił w TVN24 Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, były szef NFZ pytany o tworzenie szpitala polowego w Warszawie na Stadionie Narodowym. O tym, że taki stadion powstaje, media zaczęły informować w niedzielę.

- Ta decyzja rzeczywiście pokazuje w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. Nie przypuszczam, aby to była jakaś demonstracja. Przede wszystkim brakuje łóżek. Tutaj kłania się brak rozpoznania bazy szpitalnej - mówił Sośnierz.

- Z tego, że nie zrealizowano wcześniej systemu powiadamiania o wolnych łóżkach, trzeba będzie wyciągnąć wnioski - przyznał poseł Porozumienia.

- Trzeba się było przygotować już dawno, minęło sześć miesięcy a my teraz improwizujemy - ubolewał jednocześnie polityk większości rządzącej.

- Niestety Ministerstwo Zdrowia tutaj nie zdało egzaminu. Lepiej, że się to teraz nadrabia, ale złość bierze, że uwagi, które padały i takie propozycje nie zostały wykorzystane. Zmarnowaliśmy czas, ta epidemia nie byłaby tak rozległa, gdybyśmy mieli system identyfikowania zakażonych, przede wszystkim bezobjawowych. To bezobjawowi roznieśli tę epidemię po Polsce - ocenił Sośnierz. - Objawowi leżeli w łóżkach - dodał.

Zdaniem posła Porozumienia sytuacja pogorszyła się po tym, jak "z powodu chłodu zamknęliśmy się w domach".

Sośnierz wyraził też żal, że już wiosną nie stworzono możliwości przeprowadzania w Polsce ok. 100 tysięcy testów na obecność koronawirusa dziennie.

Według posła Porozumienia przy obecnej liczbie zakażeń epidemii "już się opanować nie da". - Ta epidemia już żyje własnym życiem - ocenił.

Sośnierz ocenił, że w najbliższym czasie tempo przyrostu liczby zakażeń będzie nadal duże. - Idziemy częściowo drogą szwedzką - stwierdził.

- Nie wystarczy powiedzieć, że chcemy mieć silne państwo, trzeba je po prostu zrobić. Nam przede wszystkim brakuje organizacji. To jest najsłabszy punkt polskiego państwa na każdym szczeblu, w różnych dziedzinach - dodał poseł Porozumienia.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA