fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Duda: Dziennie jest realizowanych 35 tys. testów na koronawirusa

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Radzimy sobie z tym problemem, mamy wypracowane już metody. Zachorowań było w Polsce w czasie epidemii znacznie mniej, niż w innych krajach - powiedział prezydent, odnosząc się do epidemii koronawirusa w Polsce. Andrzej Duda stwierdził też, że liczba nowych przypadków jest duża w związku z tym, że "35 tys. testów jest realizowanych dziennie". Według danych Ministerstwa Zdrowia, taka sytuacja miała do tej pory miejsce dwukrotnie.

W poniedziałek prezydent odwiedził Kraków. Na Wawelu złożył kwiaty na grobie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich.

- W związku ze zbliżającą się inauguracją prezydentury, dla mnie kolejnej kadencji, upamiętniam tych, którzy przede mną pełnili ten urząd, a którzy już odeszli. Nie jest chyba dla nikogo dziwne, że rozpoczynam to upamiętnienie od grobu mojego mistrza, mojego prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej - oświadczył Andrzej Duda.

- Z tym jest związana moja dzisiejsza wizyta na wzgórzu wawelskim, żeby oddać hołd i pomodlić się przy grobie pary prezydenckiej, a także po prostu być w moim Krakowie - dodał.

Podczas krótkiej rozmowy dziennikarze pytali prezydenta m.in. o stan epidemii koronawirusa w Polsce. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 nowych potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2 i śmierci jednej osoby zakażonej. W ubiegłym tygodniu w porównaniu z poprzednim liczba zakażeń wzrosła o 29 proc., a liczba zgonów - o 25 proc.

- (Stan epidemii - red.) jest taki, jak wszyscy wiedzą. Jest kilka ognisk koronawirusa w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj także: Epidemia w Polsce. Sankcje dla przedsiębiorców mogą być kilkakrotnie wyższe

- Prowadzone są bardzo intensywne testy po to właśnie, żeby w jak największym stopniu to zagrożenie wyeliminować. W związku z tym, że 35 tys. testów jest realizowanych dziennie, mamy wykrywanych przypadków koronawirusa dużo, ale to jest systemowo i w bardzo taki, można powiedzieć, programowy sposób prowadzona walka z epidemią. Mam nadzieję że dzięki temu liczba zachorowań będzie się zmniejszała - powiedział prezydent.

Informacje o dobowej liczbie wykonywanych testów na koronawirusa resort zdrowia podaje regularnie od końca marca. Według tego źródła, od tego czasu dobowa liczba przebadanych próbek trzy razy była wyższa niż 30 tys.: 23 maja przebadano 31 368 próbek, 11 lipca - 35 012, zaś 31 lipca - 35 127. W poniedziałek ministerstwo przekazało, że w ciągu ostatniej doby przebadano 17,7 tys. próbek, a liczba przebadanych osób wzrosła o 11 tys.

Andrzej Duda był też pytany, czy w sytuacji ostatniego wzrostu liczby zakażeń w Małopolsce potrzebne było spotkanie prezydenta z obywatelami bez maseczek.

Dowiedz się więcej: Koronawirus w Małopolsce. Dyrektor szpitala: Jest bardzo źle

- Jesteśmy póki co na otwartej przestrzeni, na wolnym powietrzu. Oczywiście apeluję o zachowanie dystansu. Jeżeli ktoś może, to oczywiście zachęcam do noszenia maseczek, natomiast nie każdy może, nie każdy lubi, a jesteśmy na wolnym powietrzu - odparł.

- Radzimy sobie z tym problemem, mamy wypracowane już metody. Zachorowań było w Polsce w czasie epidemii znacznie mniej, niż w innych krajach - stwierdził.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA