fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Australia: Melbourne zamknięte na sześć tygodni

W zamkniętym osiedlu w dziewięciu wieżowcach żyje ponad 3 tys. osób, głównie imigrantów
AFP
Decyzją władz stanu Wiktoria drugie co do wielkości miasto Australii zostanie na 6 tygodni zamknięte. Powodem jest gwałtowny wzrost przypadków zakażeń koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w stanie Wiktoria potwierdzono 191 przypadków SARS-CoV-2, co stanowi rekord od początku pandemii.

Po 14 dniach z rzędu z dwucyfrową liczbą zakażeń władze stanu zdecydowały, że od środy, od północy, Melbourne zostanie zamknięte na 6 tygodni.

Już w sobotę w mieście zamknięto wielkie osiedle. W dziewięciu wieżowcach, zamieszkanych głównie przez imigrantów, wykryto wówczas 16 przypadków zakażenia. Do dziś ta liczba wzrosła do 53.

Osiedle zostało zamknięte, premier stanu Wiktoria Daniel Andrews zapewnił dziś, że tak ścisła blokada potrwa tylko do zakończenia testów, ale służby medyczne obawiają się, że wśród mieszkańców osiedla wirus rozprzestrzeni się błyskawicznie, bo panujące tam warunki porównywalne są do tych, jakie panują na gigantycznych wycieczkowcach.

Lockdown oznacza, że mieszkańcy Melbourne muszą pozostać w domach, a opuszczenie ich będzie możliwe tylko w przypadku konieczności wyjścia do sklepu, szkoły lub lekarza czy dokonania niezbędnych zakupów.

Wczoraj po raz pierwszy od stu lat - od epidemii grypy hiszpanki w 1919 roku - zamknięta została granica między najbardziej zaludnionymi australijskimi stanami: Wiktorią i Nową Południową Walią. Zamknięto ją na czas nieokreślony. Jak zapowiedziała policja, granica będzie kontrolowana przez drony i "inny nadzór powietrzny", a jej przekroczenie grozi wysoką grzywną lub nawet sześcioma miesiącami więzienia. 

W Australii potwierdzono dotychczas ponad 8700 przypadków, zmarło 106 osób, w tym dwie w ciągu ostatniej doby w stanie Wiktoria.

Źródło: melbournenews.melbourne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA