fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dania: Wesela mogą się odbywać. Ale tylko do północy

stock.adobe.com
Duński rząd ocenił, że przyjęcia weselne w wynajmowanych obiektach, takich jak restauracje czy hotele, mieszczą się w ramach obostrzeniowej kategorii „życie nocne”, co oznacza, że zgodnie z wytycznymi, powinny być kończone o północy. Opozycja jednocześnie wyśmiewa tę interpretację i krytykuje ją.

- Myślę, że rząd zamienił parlament w przedszkole, skoro uważa, że ministrowie powinni zwoływać debatę na temat tego, czy można zorganizować przyjęcie po północy - powiedziała Sophie Lohde, rzeczniczka partii Venstre, cytowana przez agencję Ritzau. Oceniła, że rząd przejawia w ten sposób „mentalność niani”.

Duńscy eksperci, na których powołuje się agencja, zauważają, że nie istnieje żadne dodatkowe ryzyko związane z przedłużaniem się wesel do późniejszych godzin niż północ. Lars Jorgen Ostergaard, profesor z uniwersytetu w Aarhus University, powiedział, że nie rozumie decyzji rządu. 

- Obecnie ryzyko infekcji jest niskie w większości miejsc w Danii, więc nie sądzę, aby wesela oznaczały duże ryzyko zakażeń - powiedział.

Również Christian Wejse z tej samej uczelni na łamach gazety „B.T.” krytycznie odniósł się do wytycznych. Stwierdził, że nie jest w stanie pojąć, w jaki sposób ryzyko zakażenia się koronawirusem na weselu wzrasta po północy.

W Danii do tej pory potwierdzono 12 016 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wydaje się jednak, że szczyt epidemii kraj ten ma już za sobą. Obecnie notuje się ok. 50 nowych zakażeń dziennie, rekord z 7 kwietnia to 390. Z powodu Covid-19 zmarło dotąd 593 chorych. Od 22 maja liczba zgonów nie przekracza czterech na dobę.

Źródło: rp.pl/ Ritzau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA