fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Bolsonaro grozi wyjściem Brazylii z WHO

AFP
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zagroził, że wyprowadzi Brazylię z WHO, po tym jak Organizacja ostrzegła rządy państw Ameryki Łacińskiej przed zbyt wczesnym łagodzeniem reżimu kwarantanny zanim uda się spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w regionie.

WHO uważa obecnie obie Ameryki za epicentrum pandemii koronawirusa. Prezydent Brazylii jest jednak przeciwnikiem wprowadzania surowego reżimu kwarantanny - jego zdaniem ma ona wyniszczający wpływ na gospodarkę i prowadzi do poważnego zubożenia większości mieszkańców kraju.

Od czwartku liczba zgonów w wyniku COVID-19 jest w Brazylii większa niż we Włoszech - od początku epidemii zmarło tam w wyniku zakażenia się koronawirusem 34021 osób. W Brazylii wykryto też 614941 zakażeń koronawirusem - tylko w USA wykryto więcej zakażeń.

W Ameryce Łacińskiej zakażonych wirusem zostało łącznie ponad 1,1 mln osób - oprócz Brazylii najbardziej dotknięte epidemią są Peru (ponad 187 tys. zakażeń), Chile (ponad 122 tys. zakażeń) i Meksyk (ponad 110 tys. zakażeń). Epidemia przyspiesza też w Kolumbii i Boliwii.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii w wyniku COVID-19 zmarło 1005 osób.

Rzeczniczka WHO Margaret Harris pytana o łagodzenie obostrzeń służących zachowaniu dystansu społecznego w Brazylii mimo rosnącej liczby zakażeń stwierdziła, iż "kryterium zniesienia obostrzeń powinno być spowolnienie transmisji" wirusa.

- Epidemia, ognisko w Ameryce Łacińskiej, jest głęboko, głęboko niepokojące - powiedziała Harris na konferencji w Genewie.

W odpowiedzi na te słowa Bolsonaro powiedział, że Brazylia rozważy opuszczenie WHO, jeśli organizacja ta nie przestanie być "stronniczą polityczną organizacją".

W maju wyjście USA z WHO ogłosił Donald Trump, który zarzuca organizacji uległość wobec Chin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA