fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: Nowe przypadki zakażenia w 12 województwach

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 20 379 - podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci jednej osoby zakażonej. Liczba ofiar epidemii w Polsce wzrosła do 973.

Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 2261 osób - mniej niż dzień wcześniej (o 69) i niż przed tygodniem (o 318).

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 17,3 tys., w ciągu doby wzrosła o 307 i wynosi 77768. Nadzorem epidemiologicznym objęto 19500 osób, co oznacza dobowy spadek o 229 i tygodniowy wzrost - o ponad 1,1 tys.

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 279, w ciągu tygodnia - o ponad 1,8 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 8731 zakażonych.

Według danych z 21 maja, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 697 tys. próbek pobranych od 639,5 tys. osób. Dane z 18 maja mówią, że najwięcej testów przeprowadzono w województwie mazowieckim, najmniej - w woj. opolskim.

W porannym piątkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 236  osób. Nowe przypadki dotyczą 12 województw: śląskiego (168), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (16), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), podlaskiego (4), lubelskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2) i małopolskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem" - podał resort informując, że w Tychach zmarł 85-letni mężczyzna.

W czwartek liczba zakażonych wzrosła w Polsce o 405, w środę - o 471. W ciągu obu tych dni liczba ofiar epidemii wzrosła w sumie o 24.

Koronawirusa wykryto w naszym kraju u 20 379 osób, liczba ofiar COVID-19 wynosi 973.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA