fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Wuhan w ciągu doby wykonano niemal 1,5 mln testów

AFP
W chińskim mieście Wuhan, gdzie po raz pierwszy wykryto przypadek koronawirusa, wykonano w piątek prawie 1,5 miliona testów.

Lokalny departament zdrowia poinformował, że w piątek przebadano 1 470 950  osób. Dzień wcześniej wykonano milion testów.

Masowe badanie mieszkańców Wuhan rozpoczęło się 14 maja. Celem władz jest wykrycie bezobjawowych przypadków, osób, które nie wykazują żadnych objawów, ale mogą doprowadzić do nawrotu epidemii.

Decyzję o przeprowadzeniu testów na szeroką skalę podjęto, gdy 9 maja odnotowano nowe przypadki COVID-19. Były to pierwsze zakażenia od czasu złagodzenia w mieście obostrzeń.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA