fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

MSZ Węgier wzywa ambasadorów za krytykę uprawnień Orbana

AFP
MSZ Węgier wzywa ambasadorów pięciu państw nordyckich w związku z formułowaną przez rządy tych państw krytyką pod adresem przepisów przyjętych przez węgierski parlament, które umożliwiają premierowi Viktorowi Orbanowi bezterminowe rządzenie za pomocą dekretów.

Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto poinformował na Facebooku, że wezwie dyplomatów w związku z tym, że Węgry "nie życzą sobie żałosnego, obłudnego pouczania" i dodał, że Budapeszt będzie podążał własną drogą.

Kontrowersje budzą przepisy przyjęte w związku z epidemią koronawirusa, które umożliwiają premierowi Węgier bezterminowe rządzenie krajem za pomocą dekretów. Przepisy te wywołały krytykę organizacji broniących praw człowieka i Komisji Europejskiej.

Rada Europy była jedną z pierwszych instytucji ostrzegających przed erozją demokracji na Węgrzech. Sekretarz generalna Rady Europy, Marija Pejcinovic Buric, w liście z 24 marca ostrzegała, że bezterminowy i pozbawiony kontroli stan nadzwyczajny nie pozwala na zagwarantowanie zachowania podstawowych reguł demokracji.

Szefowie MSZ Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji napisali 6 maja do Buric, że "podzielają jej obawy wyrażone w tym liście".

Tymczasem Orban już 26 marca w odpowiedzi na list Buric podkreślił, że przyjęte przepisy nie dają mu nieograniczonej władzy, ponieważ nadzwyczajne uprawnienia może odebrać mu parlament.

Fidesz Orbana dysponuje bezwzględną większością w parlamencie.

"Jeśli nie możecie pomóc nam w obecnym kryzysie, proszę przynajmniej powstrzymajcie się od blokowania naszych działań obronnych" - dodał Orban w odpowiedzi na list sekretarz generalnej Rady Europy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA