fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

„W domu”, nowy film HBO: Jak żyjemy w czasach izolacji?

materiały prasowe HBO
16 filmowców. 14 historii. „W domu” to nowy film, jaki powstaje w HBO.

Filmów o tym, jak żyjemy w okresie pandemii powstaje na świecie coraz więcej. Na zlecenie HBO tworzą dokumentującą czas epidemii składankę twórcy hiszpańscy. A od trzech tygodni nad podobnym przedsięwzięciem pracują również polscy reżyserzy.

„Kiedy ludzkość tkwi w zamknięciu, sztuka nie zna granic i ograniczeń. „W domu” jest w założeniu projektem tworzonym w artystycznej wolności, twórczym opisem sytuacji ograniczenia swobody jednostek. Mam nadzieję, że będzie też stymulującą, poruszającą opowieścią o zmaganiu się człowieka ze stanem tranzycji, przejścia od świata, którego struktury znaliśmy, do świata, w którym będziemy musieli je zweryfikować” - mówi szefowa produkcji HBO Polska Iza Łopuch. Wierzy też, że zapisy rzeczywistości dokonane przez artystów będą kiedyś świadectwem czasu, jaki przeżywamy.

W polskim projekcie HBO Europe udział biorą: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska / Michał Englert, Mariusz Treliński, Anna Zamecka / Sung Rae Cho i Xawery Żuławski. Wszyscy oni przyznają, że ten projekt jest dla nich wyzwaniem:

Paweł Łoziński: „Mam balkon, więc jestem. Jestem wśród ludzi. To dziś przywilej. Stoję na nim z kamerą i rozmawiam z przechodniami o życiu. Chcę się dowiedzieć, jak się czują w czasach zarazy?”.

Anna Zamecka i Sung Rae Cho: „Ten film jest dla nas okazją do zrobienia czegoś razem, kiedy nie możemy być razem”.

Magnus von Horn: „Ten projekt to świetna okazja, żeby przyjrzeć się swoim własnym uczuciom podczas lockdownu, uczuciom, które, jak sądzę, podziela wielu z nas. Kiedy spędzamy tyle czasu sami i ze swoimi rodzinami, jesteśmy w stanie powiedzieć coś o wszystkich innych. W jakiś sposób izolacja może nas połączyć”.

Małgorzata Szumowska, Maciej Englert: „Pierwsza myśl… ograniczenie, również w polu widzenia. Siedząc w domu, widzimy tylko pewien wąski wycinek rzeczywistości, chcielibyśmy zobaczyć więcej”.

Jerzy Skolimowski: „Wirus zastał mnie na Sycylii, gdzie przygotowuję swój nowy film. Dzięki niemu zostałem świadkiem zarówno włoskiej tragedii, jak i włoskiego heroizmu. Ale też splendoru sycylijskiej wiosny. Czas się na chwilę zatrzymał, ale też czas zdaje się mieć tu inny wymiar. Moim filmem dziękuję Sycylii za jej szczodrą gościnność”.

Źawery Żuławski: „Lockdown - moment powrotu do siebie - w on linie wszystko staje się iluzją, która z rzeczywistości jest dzisiaj prawdziwa?”

Wszyscy artyści przygotowują filmy samodzielnie, w czasie 4 tygodni. Mają za to pełną dowolność w kwestii formy i gatunku.

„W domu” będzie można obejrzeć już za kilka tygodni w HBO i HBO GO w Polsce, a także w innych krajach europejskich, w których ta telewizja jest dostępna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA