fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Pompeo obarcza Chiny odpowiedzialnością za "setki tysięcy zgonów"

AFP
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Chiny są odpowiedzialne za śmierć setek tysięcy ofiar koronawirusa SARS-CoV-2. Po raz kolejny zaapelował też do Pekinu, aby ten przekazał pełne informacje na temat epidemii w Państwie Środka.

- Wiedzieli. Chiny mogły nie dopuścić do śmierci setek tysięcy osób na całym świecie. Chiny mogły oszczędzić światu stoczenia się w globalny gospodarczy marazm - mówił sekretarz stanu USA.

- Chiny wciąż nie chcą dzielić się informacjami, których potrzebujemy, by ludzie byli bezpieczni - dodał.

Koronawirus SARS-CoV-2 od początku epidemii zabił ponad 260 tysięcy osób na całym świecie, w tym ponad 70 tysięcy w USA, które są najbardziej dotkniętym epidemią państwem świata.

Od pewnego czasu amerykańska administracja regularnie oskarża Chiny o to, że te w pierwszej fazie epidemii koronawirusa w tym kraju (pierwszym dużym ogniskiem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na świecie było chińskie Wuhan) ukrywały informacje na temat zagrożenia, jakie stwarza wirus.

Sam Pompeo sugerował wcześniej, że USA dysponują dowodami, iż koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. W środę jednak sekretarz stanu USA przyznał, że Waszyngton nie ma pewności co do tej teorii. - Wszyscy próbujemy znaleźć odpowiedź. Wszyscy próbujemy uzyskać jasność - mówił o swoich wcześniejszych słowach sekretarz stanu USA.

Jednocześnie sekretarz stanu zarzucił Chinom, że te nadal nie udostępniają epidemiologom z USA próbek koronawirusa, które pomogłyby w opracowaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

- Wymagamy od nich tego, czego wymagamy od wszystkich innych: bycia transparentnym, otwartym, wiarygodnym partnerem - podkreślił.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA