fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Francja: Ponad 1400 zgonów spowodowanych koronawirusem w ciągu doby

AFP
1417 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji. To największa liczba zgonów w tym kraju od początku epidemii.

Do tej pory najtragiczniejszym dniem był czwartek 2 kwietnia - wówczas władze poinformowały o 1355 zgonach w ciągu doby. W kolejnych dniach liczba ta systematycznie się zmniejszała, co wskazywało na słabnięcie epidemii. Dopiero w poniedziałek zanotowano ponowny wzrost - 833 zgony względem 518 w niedzielę.

Olbrzymi wzrost liczby ofiar jest częściowo spowodowany udostępnieniem danych na temat zgonów w domach opieki - poprzednie statystyki obejmowały tylko tych pacjentów, którzy zmarli w szpitalu. Francuskie media, rozkładające statystyki na czynniki pierwsze, podkreślają, że we wtorek liczba zgonów w szpitalach spadła w porównaniu do poniedziałku, spowolnił również wzrost liczby chorych na oddziałach intensywnej terapii. Zdaniem ekspertów to kluczowy czynnik do obserwowania trendu.

Łączna liczba ofiar we Francji wzrosła już do 10328. Więcej zgonów zanotowano tylko we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Z kolei łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła we wtorek o ponad 11 tysięcy i wynosi obecnie 109069.

W związku z rozwojem epidemii, prezydent Francji Emmanuel Macron ma w czwartek wygłosić orędzie do narodu. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA