fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sulejówek: Komisariat policji objęty kwarantanną

Fotorzepa, Przemysław Malinowski
Komisariat w Sulejówku (woj. mazowieckie) został objęty kwarantanną.

Jak podała warszawska policja, jeden z funkcjonariuszy z komisariatu w Sulejówku miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Placówka została objęta kwarantanną. "Czekamy na wyniki badań naszych funkcjonariuszy" - podała policja. Jak poinformowano, służbę na terenie gminy będą pełnić policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim oraz Oddziału Prewencji Policji w Warszawie.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. W całej Polsce sprawdzaniem, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny zajmują się policjanci, którzy wspierają służby sanitarne.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce potwierdzono 1771 przypadków koronawirusa, w tym 20 śmiertelnych. Na świecie liczba przypadków zbliża się do 700 tysięcy, liczba zgonów - do 32 tys.

Fotorzepa, Przemysław Malinowski

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA