fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Błaszczak: Żołnierze WOT fantastycznie się sprawdzają

fot. WOT
- Ponad tysiąc żołnierzy pełni służbę na granicy - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Od niedzieli 15 marca rząd zamknął na 10 dni granice Polski dla większości cudzoziemców. Przywrócone zostają kontrole graniczne. Co istotne, wszyscy obywatele Polski znajdujący się za granicą mogą wracać do Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Do 24 marca Polska tymczasowo przywróciła kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej UE. Granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Jak mówił w niedzielę w TVP Info Mariusz Błaszczak, na granicach pełni służbę ponad tysiąc żołnierzy. - Są to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych, ale także żołnierze wojsk operacyjnych, na przykład wojska inżynieryjne - chodzi o wzmocnienie posterunków na granicach, oczywiście na dziesięć dni, ale będą granice strzeżone tak długo, jak to będzie potrzebne, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polkom i Polakom - tłumaczył minister obrony narodowej.

Błaszczak dodał, że żołnierze WOT zostali zaangażowani „w pierwszej kolejności”. - Przypomnę, że ta formacja wojskowa była atakowana, mówiono, że są niepotrzebni. Fantastycznie się sprawdzają żołnierze WOT-u. Oni są na pierwszej linii, dlatego, że takie są zadania tego piątego najmłodszego rodzaju sił zbrojnych - mówił.

Minister ocenił, że „zareagowaliśmy jako instytucje państwowe w odpowiednim czasie”. - Przypomnę, że zamknęliśmy szkoły wtedy, kiedy było stwierdzonych 30 przypadków koronawirusa. We Francji zamknięto szkoły wtedy, kiedy było tysiące stwierdzonych przypadków, a więc wyprzedzaliśmy działania, które zostały podjęte z opóźnieniem przez inne państwa - przekonywał.

- W tej sytuacji, jakiej się wszyscy znaleźliśmy niezwykle istotna jest solidarność, niezwykle istotne jest wzajemne wsparcie, niezwykle istotne jest przestrzeganie reguł, które wprowadziliśmy - podkreślał Błaszczak, oceniając, że zostały one wprowadzone „bardzo roztropnie”. - Statystyki pokazują, że w ten sposób zatrzymamy rozwój koronawirusa, a więc zareagowaliśmy o właściwym czasie. Liczymy na wsparcie - polityków opozycji także - dodał szef MON.

Źródło: rp.pl/ tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA