fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Czy koronawirus zamknie europejskie granice?

podcasty.rp.pl
Jakimi środkami do walki z koronawirusem dysponuje UE? Co robi wspólnota, by zapobiec pandemii? Czy grozi nam zamknięcie Schengen?

- Walka z epidemią to kwestia pozostawiona państwom narodowym. Służba zdrowia to kompetencje państw członkowskich. Największa odpowiedzialność jest po stronie krajów, ich systemów zabezpieczenia. To nie znaczy jednak, że Europa nie wspiera państw członkowskich – mówił w rozmowie z Bogusławem Chrabotą prof. Tomasz Grosse, politolog, europeista, kierownik zakładu Polityki Unii Europejskiej wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW.

- Państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą, by w drodze wyjątku na okres przejściowy zamknąć granice narodową. KE powinna tę prośbę zweryfikować, czy jest ona uzasadniona. Kryzys migracyjny pokazał, że państwa członkowskie reagowały bez tej procedury, samodzielnie zamykały granice, uznając że kwestia czasu jest najważniejsza. W żaden inny sposób nie były w stanie opanować tej fali migrantów – tłumaczy gość podcastu.

Prof. Tomasz Grosse mówi też dlaczego nie doszło do porozumienia w sprawie unijnego budżetu, jak Polska postrzegana jest z perspektywy salonów w Brukseli oraz czy konflikt wokół praworządności zmniejszył atrakcyjność Polski w Unii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA