fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Liczba chorych większa niż w czasie epidemii SARS

AFP
Liczba zarażonych koronawirusem w Chinach wynosi obecnie 5974 (132 osoby zmarły) - wynika z oficjalnych danych podanych przez chińskie władze. Oznacza to, że koronawirusem już teraz zainfekowanych zostało w Chinach więcej osób niż w czasie trwającej od listopada 2002 roku do lipca 2003 roku epidemii SARS.

Na SARS w Chinach, według oficjalnych danych, zachorowało 5328 osób, z czego 349 zmarło. Śmiertelność tego wirusa, należącego do tej samej rodziny wirusów co wirus 2019-nCoV, który pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, wynosiła ok. 9,6 proc. (w samych Chinach - 6,6 proc.).

W przypadku koronawirusa 2019-nCoV śmiertelność jest niższa - wynosi obecnie nieco ponad 2 proc.

Oba wirusy są wirusami odzwierzęcymi - w przypadku wirusa SARS do pierwszych zachorowań doszło w wyniku kontaktów z zakażonymi nim cywetami, fretkami i kotami. Wirusem 2019-nCoV pierwsi chorzy zarazili się prawdopodobnie w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt (prawdopodobnie węży).

Wirus SARS dotarł do 16 krajów świata (poza Chinami) - w przypadku 2019-nCoV liczba krajów, w których stwierdzono obecność wirusa również wynosi 16.

Podobnie jak SARS koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a także - prawdopodobnie - przez kontakt z chorym.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA