fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Nowe opłaty za prąd: mikroinstalacje bez taryfy, zmieni się wysokość opłat przejściowych doliczanych do rachunku

123RF
Zmieni się wysokość opłat przejściowych doliczanych do rachunku za prąd. Nie będzie też taryf gwarantowanych dla osób produkujących energię w mikroinstalacjach.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wsparciu odnawialnych źródeł energii (OZE). Jej autorem była grupa posłów PiS.

Nowela zmienia wsparcie dla prosumentów, czyli osób, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedają do sieci energetycznych. Nie będą się już oni rozliczali zgodnie z taryfami gwarantowanymi. Dzięki nim właściciele najmniejszych instalacji OZE otrzymują dopłaty.

Celem taryf było wyrównanie szans zamożnych i gorzej sytuowanych rodzin na zakup przydomowych mikroelektrowni.

Nowela zamiast taryf wprowadza tzw. opusty. Jest to rozliczenie różnicy między ilością energii, którą prosument wyprodukował (np. w panelu fotowoltaicznym), a tą, którą pobrał (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu).

System taryf gwarantowanych krytykował rząd i posłów PiS. Według nich to system zbyt drogi i niesprawiedliwy, bo jego koszty ponoszą pozostali odbiorcy energii.

Natomiast opozycja i środowiska związane z energetyką odnawialną byli przeciwni likwidacji taryf gwarantowanych. Ich zdaniem opusty nie będą sprzyjać rozwojowi tego rodzaju energetyki.

Nowela przewiduje powstanie klastrów i spółdzielni energetycznych. Rozszerza też definicje prosumenta. Oprócz osób fizycznych będą mogły nimi zostać również jednostki samorządowe, parafie kościelne oraz szkoły.

Nowela wprowadza zmiany w tzw. opłacie przejściowej – wprowadzono ją w 2007 r., płacimy ją razem z rachunkiem za energię. Miała ona stanowić rekompensatę dla zakładów energetycznych za rozwiązanie kontraktów długoterminowych. Z czasem miała zostać zlikwidowana. Tymczasem nowela nie tylko utrzymuje opłatę, ale i ją podwyższa. Dla gospodarstw domowych wzrośnie z 3,87 zł do 8 zł brutto miesięcznie.

To kolejna już zmiana ustawy o wsparciu odnawialnych źródeł energii, wcześniejsza pochodzi z lutego 2015 roku. Ma ona pozwolić uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii (wynika to z polityki energetycznej Unii Europejskiej).

Co ciekawe, choć prace nad nowelą jeszcze się nie zakończyły, rząd zapowiada kolejne zmiany w przepisach dotyczących odnawialnych źródeł energii. Chce m.in., by prosumentami mogli być również mali i średni przedsiębiorcy.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA