fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Rzecznik Finansowy do UOKiK: wątpliwe praktyki Idea Banku ws. GetBack S.A

Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Czy Idea Bank i Lion's Bank naruszyły zbiorowe prawa konsumentów przy sprzedaży obligacji Getback - o zbadanie tej kwestii Rzecznik Finansowy zwrócił się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Do Rzecznika Finansowego coraz licznie napływają informacje od osób, które zainwestowały w obligacje Getback za pośrednictwem banków czy biur maklerskich. Klienci opisują w nich proces oferowania im takiej możliwości inwestycyjnej. Z tych informacji wynika, między innymi, że sprzedawcy w bankach namawiali do inwestycji zapewniając o bezpieczeństwie środków i gwarancji zysków.

Klienci twierdzą, że propozycję zakupu obligacji otrzymywali (również telefonicznie) ze strony Idea Bank S.A. lub oddziału tego banku działającego pod marką Lion's Bank. Przedstawiciele banków reklamowali je jako bezpieczną inwestycję z gwarancją zysku w określonej wysokości, alternatywę dla lokaty, a nawet pewniejszą niż lokata. Spółka Getback S.A. była przedstawiana potencjalnym klientom jako wiodąca firma na rynku wierzytelności.

Istotny w procesie sprzedaży dokument „Propozycja nabycia obligacji", zawierający ważne informacje np. o ryzyku inwestycji, bywał przesyłany potencjalnym nabywcom przez Polski Dom Maklerski S.A. dopiero na dzień przed upływem terminu zapłaty za nabycie obligacji. Presja czasu utrudniała podjęcie świadomej i przemyślanej decyzji. Skarżący podnoszą też zastrzeżenia formalne dotyczące samej procedury zawarcia umowy, związane z „Formularzem przyjęcia propozycji nabycia obligacji". Był przesyłany w mailu od Polskiego Domu Maklerskiego S.A. Niektórzy twierdzą, że w ogóle go nie wypełniali, a mimo to nadawca wysyłał im informację o potwierdzeniu zapisu na obligacje. Jedyną czynnością (aktywnością) ze strony nabywców obligacji (poza kontaktem z doradcą banku) miało być dokonanie przelewu kwoty nabycia obligacji.

Rzecznik Finansowy zwraca na ten aspekt uwagę, gdyż jak przewiduje ustawa o obligacjach,  przyjęcie propozycji nabycia obligacji oraz zapis na obligacje musi być dokonane na piśmie pod rygorem nieważności lub w postaci elektronicznej, jeśli emitent tak przewidział w warunkach emisji.

Rzecznik Finansowy przygotował także oficjalne wystąpienia do Komisji Nadzoru Finansowego informując o głównych zarzutach klientów podnoszonych wobec Idea Banku lub oddziału tego banku działającego pod marką Lion's Bank.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA