fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Będzie obowiązek przyjmowania zapłaty w gotówce - projekt prezydenta Andrzeja Dudy

Adobe Stock
Projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku akceptowania płatności gotówkowych.

Jak czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie prezydenta, celem "projektowanej ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski poprzez zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, w tym także osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności, w tym płatności gotówkowych".

Projekt przesądza, że na terytorium Polski każdy konsument może bezwarunkowo dokonać zapłaty z tytułu umowy sprzedaży lub świadczenia usługi z akceptantem w gotówce.

Od tej zasady przewidziano jednak pewne wyjątki. Nakaz akceptacji płatności gotówkowych nie będzie miał zastosowania w przypadku działalności prowadzonej przez Internet, jeśli firma prowadzi działalność w miejscu bez obecności personelu, a także w trakcie imprezy masowej (trzeba będzie zamieścić stosowną informację w regulaminie tej imprezy).

Jednocześnie projekt przewiduje brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA