fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Zmowa cenowa na rynku sprzętu biurowego

Adobe Stock
Firma Fellowes Polska, sprzedająca m.in. niszczarki do papieru, urządzenia do laminowania i bindownice, przez wiele lat narzucała dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży sprzętu biurowego w Internecie - ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma zapłacić 434 tys. zł kary.

Jak informuje UOKiK, sankcja byłaby wyższa, lecz przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency i dobrowolnie poddał się karze.

Decyzja Urzędu nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.


Fellowes Polska jest autoryzowanym dystrybutorem produktów Fellowes – producenta sprzętu biurowego. W latach 2011-2019 była organizatorem porozumienia ograniczającego konkurencję.

- Zebrane dowody jednoznacznie wskazują, że doszło do zawarcia niedozwolonej zmowy, w której spółka Fellowes Polska narzucała dystrybutorom ceny, po jakich mają sprzedawać sprzęt biurowy w Internecie. W efekcie konsumenci, firmy oraz instytucje przez wiele lat nie mieli możliwości zakupu produktów marki Fellowes po niższych cenach – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z dowodów wynika, że dystrybutorzy nie mogli stosować cen niższych niż narzucone z góry przez Fellowes Polska. Ustalenia dokonywanie były  ustnie, e-mailowo, telefonicznie, a także w czasie spotkań indywidualnych czy wyjazdów grupowych. Spółka kontrolowała, czy partnerzy handlowi stosują się do uzgodnień. Również sami dystrybutorzy wzajemnie obserwowali swoje działania i informowali Fellowes Polska o odstępstwach od zmowy.

Zdarzały się przypadki działań odwetowych wobec podmiotów, które nie chciały stosować się do zakazanych ustaleń - Fellowes Polska pozbawiała ich specjalnych cenników, wsparcia marketingowego, szkoleń i dostaw produktów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA