fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Armenia: Rosja utworzyła dwie nowe bazy przy granicy z Azerbejdżanem

Premier Armenii Nikol Paszinjan
AFP
Rosyjskie wojsko utworzyło dwie nowe bazy na południu Armenii w pobliżu granicy z Azerbejdżanem jako "dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa" po zeszłorocznym konflikcie - podały rosyjskie agencje informacyjne.

Rosja jest bliskim sojusznikiem Armenii i posiada bazę wojskową w północno-zachodniej części kraju.

W ubiegłym roku Azerbejdżan i siły ormiańskie toczyły sześciotygodniową wojnę o Górski Karabach i okoliczne tereny, dopóki konflikt nie został powstrzymany przez wynegocjowane przez Rosję porozumienie, w ramach którego wojska ormiańskie musiały się wycofać z trzech rejonów Azerbejdżanu leżących wokół Karabachu, a zajętych na początku lat 90. W strefie konfliktu pojawił się rosyjskie siły pokojowe.

W poniedziałek agencja Interfax poinformowała, cytując wypowiedź premiera Armenii, że dwie rosyjskie bazy wojskowej zostały utworzone w regionie Syunik.

- Jest to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa nie tylko dla regionu Syunik, ale także dla Armenii - mówił w parlamencie Nikol Paszinjan.

Armeński minister obrony powiedział w lutym, że Erewań dążył do powiększenia rosyjskiej jednostki wojskowej w Gyumri na północnym zachodzie kraju i rozmieszczenia niektórych rosyjskich żołnierzy bliżej Azerbejdżanu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA