fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Turcja "zneutralizowała" 43 kurdyjskich bojowników

Hulusi Akar, szef tureckiego resortu obrony
Chairman of the Joint Chiefs of Staff [Public domain] / domena publiczna
W ramach trwającej niespełna dwa tygodnie operacji w północnym Iraku, 43 członków zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zostało "zneutralizowanych" - poinformował turecki resort obrony.

13 dni trwała operacja tureckiego wojska w północnym Iraku. W ramach akcji pod kryptonimem "Pazur" Turcy zniszczyli 53 miny i improwizowane ładunku wybuchowe oraz skonfiskowali część uzbrojenia PKK. Turecka armia  poinformowała, że pozbawiła kurdyjskich bojowników możliwości korzystania z 74 kryjówek i jaskiń. Operację "Pazur" Turcy przeprowadzili przy użyciu artylerii, nalotów oraz uderzeń wojsk specjalnych.

Turecki resort obrony poinformował o "zneutralizowaniu" 43 bojowników PKK. W przeszłości Turcja używała tego terminu wobec nie tylko zabitych, ale także pojmanych i rannych kurdyjskich bojowników.

Minister obrony Turcji Hulusi Akar zapowiedział, że akcja przeciw PKK będzie kontynuowana do "zneutralizowania ostatniego terrorysty".

Partia Pracujących Kurdystanu walczy o autonomię Kurdów od 1984 r. ubiegłego wieku. Przez Turcję, Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską uznawana jest za organizację terrorystyczną.

Do tej pory w konflikcie zginęło ponad 40 tysięcy ludzi.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA