fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Korea Północna testuje nową broń

AFP
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował testy "zaawansowanej technologicznie" nowej broni - donoszą państwowe media. Informacja podnosi temperaturę wokół rozmów o denuklearyzacji półwyspu.

Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała, że Kim Dzong Un brał udział w testach nowoczesnej broni taktycznej. Ćwiczenia miały zakończyć się sukcesem, jednak nie podano szczegółowo o jakie urządzenie chodzi.

Zawieszenie przez Pjongjang testów broni jądrowej i rakiet balistycznych było kluczem do tegorocznych szybkich postępów dyplomatycznych i negocjacji północnokoreańsko-amerykańskich. Decyzję tę wielokrotnie chwalił prezydent Donald Trump.

Trump i Kim spotkali się na historycznym szczycie w Singapurze w czerwcu, gdzie podpisali dokument w sprawie denuklearyzacji półwyspu.

Od tego czasu postęp utknął w martwym punkcie, a powrót do testów rzuciłby poważne wątpliwości co do przyszłości tego procesu.

Użycie w raporcie KCNA słowa "taktyczne" sugeruje, że nie była to żadna rakieta balistyczna dalekiego zasięgu ani urządzenie nuklearne, a Korea Południowa nie wykryła żadnych oznak takiego testu.

Kim Dzong Un wyraził "wielką satysfakcję" i stwierdził, że test jest "przełomowym punktem zwrotnym we wzmacnianiu siły bojowej naszego wojska" - powiedziała KCNA.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA