fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

UNICEF alarmuje: W Jemenie co 10 minut umiera dziecko

Twitter
Dyrektor UNICEF-u Henrietta H. Fore alarmuje, że w Jemenie, gdzie od 2015 roku toczy się wojna domowa między uznanym przez społeczność międzynarodową rządem, a rebeliantami Huti, 400 tysięcy dzieci jest poważnie niedożywionych, a co 10 minut w kraju na chorobę, która jest w pełni uleczalna, umiera dziecko.

Henrietta H. Fore, która odwiedziła Jemen, mówi o tym, że w szpitalach widziała matki "trzymające kruche, niedożywione dzieci" oraz noworodki "walczące w inkubatorze o każdy oddech".

"Tak wygląda sytuacja w walącym się systemie ochrony zdrowia w strefie działań wojennych" - podkreśla dyrektor UNICEF-u.

Fore wylicza, że w Jemenie nie działa połowa placówek służby zdrowia, co drugie dziecko w kraju nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a śmiertelność dzieci poniżej 5 roku życia wynosi 55 na każde 1000 dzieci.

Dyrektor UNICEF-u wzywa światowych przywódców, by "pokój stał się priorytetem". Dodaje, że UNICEF może "wypełniać luki (w systemie) tam gdzie jest to absolutnie konieczne" (agencja ONZ płaci m.in. niektórym lekarzom w Jemenie), ale "nie może zastąpić rządu, mogąc udzielić jedynie tymczasowego wsparcia".

"Pokój jest jedyną drogą, która umożliwi odbudowę Jemenu" - podkreśla Fore.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA