fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Rosja wycofa wojska spod granicy. Ukraina „obserwuje sytuację”

ukraiński żołnierz na pozycji w regionie Doniecka
AFP
Ukraina poinformowała, że monitoruje sytuację we wschodnich regionach kraju po doniesieniach, że rosyjskie siły zbrojne otrzymały rozkaz powrotu do miejsc rozmieszczenia po ćwiczeniach w pobliżu granicy z Ukrainą.

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu postanowił zakończyć działania weryfikacyjne w południowych i zachodnich okręgach wojskowych, ponieważ "cele nagłej weryfikacji zostały w pełni osiągnięte". - Wojska wykazały zdolność do zapewnienia niezawodnej obrony kraju - powiedział na Krymie minister.

- W związku z tym podjąłem decyzję o zakończeniu działań weryfikacyjnych w Południowych i Zachodnich Okręgach Wojskowych - oświadczył.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony, sztab generalny i dowódcy okręgów wojskowych mają zaplanować i rozpocząć powrót wojsk do miejsc ich stałego rozmieszczenia. Wycofywanie wojsk rozpocznie się 23 kwietnia. Resort obrony oczekuje później przeprowadzenia szczegółowej analizy przeprowadzonej kontroli.

Pytany o doniesienia o decyzji Rosji rzecznik ukraińskiego MON Ołeh Nikolenko powiedział: - Monitorujemy sytuację.

Ukraina i państwa zachodnie podniosły alarm w związku z gromadzeniem się wojsk w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą. Moskwa zaanektowała półwysep krymski od Ukrainy w 2014 roku, co skłoniło Zachód do nałożenia sankcji. Kijów chce odzyskać ten region.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA