fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Lewica składa projekt uchwały ws. wycofania Polaków z Iraku

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Lewica złożyła w Sejmie wniosek uchwały ws. wycofania polskich żołnierzy z Iraku, gdzie są oni obecni w ramach misji realizowanej przez NATO. W nocy z wtorku na środę doszło do ataku rakietowego Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze.

W projekcie uchwały czytamy, że "uznając suwerenność Iraku i wolę jego obywateli i obywatelek, Sejm RP wzywa rząd do uszanowania decyzji władz irackich w zakresie pobytu zagranicznych wojsk na terytorium tego kraju". Lewica nawiązuje w ten sposób do uchwały przyjętej przez iracki parlament, który domaga się od rządu doprowadzenia do opuszczenia Iraku przez obce wojska.

W uchwale zawarto też deklarację, że Sejm "za szczególnie ważne uznaje powrót do porozumienia nuklearnego, wypowiedzianego jednostronnie przez Prezydenta USA".

"Drogą do rozwiązania konfliktu jest deeskalacja i powrót do wielostronnych rozmów dyplomatycznych" - czytamy w projekcie uchwały.

"Czas na mądrą i skuteczną dyplomację ze strony Polski. Powinniśmy zabiegać o wspólne stanowisko UE w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Stawką jest pokój oraz bezpieczeństwo naszych żołnierzy" - napisał na Twitterze Robert Biedroń, prawdopodobny kandydat Lewicy na prezydenta we wpisie, w którym zamieścił projekt uchwały.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA