fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Pompeo zapewnia: USA chcą uniknąć wojny z Iranem

AFP
Celem USA jest uniknięcie wojny z Iranem, a dodatkowi żołnierze skierowani w rejon Zatoki Perskiej mają służyć "odstraszaniu i obronie" - zapewnił sekretarz stanu USA, Mike Pompeo.

Pompeo w rozmowie z Fox News podkreślił, że jest pewien, iż prezydent Donald Trump podejmie działanie jeśli środki służące odstraszaniu Iranu zawiodą i że władze Iranu dobrze to rozumieją.

- Naszym celem jest uniknięcie wojny - zapewnił Pompeo. Dodał, że zapowiedziane w piątek przez szefa Pentagonu, Marka Espera, rozmieszczenie dodatkowych żołnierzy USA w rejonie Zatoki Perskiej ma na celu "odstraszanie i obronę".

Pompeo mówił, że Waszyngton podejmuje kroki mające odstraszać Iran, ale dodał, że jeśli środki te zawiodą, a Teheran nie zmieni swojej polityki, wówczas "Trump podejmie niezbędne działania".

W ostatnich dniach doszło do dalszej eskalacji napięcia w stosunkach USA-Iran, które załamały się po jednostronnym wypowiedzeniu w 2018 roku przez Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego zawartego przez Zachód z Iranem, czego następstwem było ponowne nałożenie sankcji na Iran. Powodem eskalacji jest atak na saudyjskie rafinerie przeprowadzony z użyciem dronów - do ataku przyznali się biorący udział w wojnie domowej w Jemenie rebelianci Huti, ale Waszyngton i Rijad twierdzą, że w rzeczywistości za atakiem tym stał Iran.

W związku z atakiem na rafinerię USA zapowiedziały wysłanie na Bliski Wschód dodatkowych żołnierzy, aby wzmocnić obronę powietrzną i przeciwrakietową Arabii Saudyjskiej - strategicznego sojusznika Waszyngtonu w regionie, a jednocześnie regionalnego rywala Iranu.

Iran zaprzecza jakoby miał coś wspólnego z atakiem.

Tymczasem sekretarz skarbu USA, Steven Mnuchin w rozmowie z CNN stwierdził, że atak na saudyjskie rafinerie był atakiem na "światowy system gospodarczy".

Z kolei szef MSZ Francji, Jean-Yves Le Drian zapowiedział, że celem Francji na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które zaczyna się właśnie w Nowym Jorku będzie doprowadzenie do deeskalacji w stosunkach USA z Iranem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA