fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Gibraltar uwalnia zatrzymany irański tankowiec

AFP
Gibraltar decyduje się na uwolnienie przejętego irańskiego tankowca. Otwiera to drogę do wymiany statków.

Oba tankowce stały się pionkami w sporze między Iranem a Zachodem. Grace 1 został przejęty przez komandosów u wybrzeży Gibraltaru 4 lipca.

Szef Ministrów Gibraltaru Fabian Picardo zdecydował się znieść nakaz zatrzymania po otrzymaniu pisemnego zapewnienia od Teheranu, że jednostka nie wyładuje 2,1 mln baryłek ropy naftowej w Syrii.

"W świetle otrzymanych zapewnień, nie ma już żadnych uzasadnionych podstaw do dalszego zgodnego z prawem zatrzymania statku Grace 1 w celu zapewnienia przestrzegania rozporządzenia UE w sprawie sankcji" - przekazało Picardo.

Nie było pewne, kiedy jednostka wypłynie, ponieważ Stany Zjednoczone wystąpiły z wniosek o zajęcie statku. Picardo powiedział, że zostanie dokonana obiektywna ocena tego wniosku.

Zajęcie Grace 1 wywołało konflikt z Teheranem, który oskarżył Wielką Brytanię o akt piractwa. Dwa tygodnie później, 19 lipca, Irańczycy zajęli brytyjski tankowiec Stena Impero.

Oficjalnie nie było ustaleń w sprawie wymiany statków, jednak istnieje powszechne oczekiwanie, że wypuszczenie Grace 1 spowoduje, że Irańczycy zdecydują się na podobny krok.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA