fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Gibraltar: Policja zatrzymała kapitana irańskiego tankowca

AFP
Agencja AFP poinformowała, że policja na Gibraltarze zatrzymała kapitana irańskiego tankowca. Jednostka została zatrzymana w ubiegłym tygodniu.

Tydzień temu u wybrzeży Gibraltaru policja i brytyjska piechota morska zatrzymały irański tankowiec Grace 1. Jednostka została wprowadzona do portu.

Władze Gibraltaru oświadczyły, że tankowiec może być przetrzymywany do 14 dni. Irański Korpus Strażników Rewolucji zagroził, że w ramach retorsji Iran zajmie brytyjski statek.

Decyzję o przejęciu tankowca była związana z podejrzeniem, że na pokładzie znajduje się ropa, która miała być dostarczona do Syrii. Byłoby to złamaniem sankcji nałożonych przez Unię Europejską.

Wczoraj prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że Wielka Brytania będzie musiała "stawić czoła konsekwencjom" w związku z zatrzymaniem tankowca.

Próba zatrzymania brytyjskiego tankowca?

Władze w Londynie poinformowały, że wczoraj Iran próbował zatrzymać ich tankowiec w Cieśninie Ormuz. 

Dziś oskarżenia pod adresem Teheranu odrzuciła Irańska Gwardia Rewolucyjna. Przekazano, że w ciągu ostatniej doby nie doszło do żadnego kontaktu z obcymi jednostkami.

Zdaniem Wielkiej Brytanii trzy irańskie jednostki próbowały przeszkodzić w przepłynięciu przez Cieśninę Ormuz brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage. Interweniował okręt HMS Montrose. Brytyjczycy mieli ostrzec Irańczyków.

Władze w Londynie wyraziły zaniepokojenie z powodu tego zdarzenia.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA