fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

W 2020 r. blisko tysiąc klęsk żywiołowych w Turcji

Adobe Stock
W 2020 r. w Turcji odnotowano najwyższą od 80 lat liczbę ekstremalnych zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych - wynika z danych miejscowej agencji meteorologicznej.

Agencja Anadolu podała, iż według państwowej agencji meteorologicznej w ostatnich latach w Turcji notowany jest wzrost liczby klęsk żywiołowych oraz czasu trwania i dotkliwości ekstremalnych zjawisk naturalnych. W 2019 r. takich zdarzeń było 936, w ubiegłym roku - 984, najwięcej od 1940 r.

Z danych wynika, że najczęstszymi poważnymi zdarzeniami meteorologicznymi były ulewne deszcze i powodzie (297 przypadków), odnotowano także 26 wichur, w tym tornada i burze piaskowe.

W ciągu roku stwierdzono 223 przypadki gradu. Dane uwzględniają również obfite opady śniegu, burze, mróz, osuwiska, lawiny, pożary lasów, fale upałów i mrozu oraz mgłę.

Najwięcej zjawisk odnotowano latem, szczególnie w czerwcu. Najbardziej dotkniętymi regionami Turcji były śródziemnomorskie prowincje Antalya i Mersin, położona na wschodzie kraju Wan oraz północno-zachodnia prowincja Bursa.

Źródło: rp.pl / Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA