fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i Grecji. Runęły domy, zginęli ludzie

AFP
Co najmniej czternaście osób zginęło w Turcji i Grecji na skutek silnego trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim. Kilkaset osób odniosło rany, zniszczeniu uległy budynki.

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS), trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,0, według tureckiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych (AFAD) - 6,6.

Jak relacjonowali świadkowie, w mieście Izmir ludzie w panice wybiegali na ulice. Trzęsienie było odczuwalne w zachodniej Turcji oraz w Grecji.

Strona turecka poinformowała, że zginęło 12 osób, w tym jedna na skutek utonięcia. Obrażenia odniosło 419 osób. Na greckiej wyspie Samos zginęło dwoje nastolatków, przygniecionych walącą się ścianą. W wyspę uderzyła wywołana trzęsieniem ziemi fala tsunami.

Turecka agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że akcja ratunkowa trwa w 17 zawalonych lub uszkodzonych budynkach. Gubernator Izmiru powiedział, że spod gruzów uratowano 70 osób.

Jeden ze świadków powiedział agencji Reutera, że przebywał w miejscowości Guzelbahce w prowincji Izmir. - Jestem przyzwyczajony do trzęsień, więc początkowo nie traktowałem tego poważnie. Ale dziś było groźnie - relacjonował Ilke Cide dodając, że gdy na skutek trzęsienia podniósł się poziom wód, uciekł w głąb lądu.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA