fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Czerwony alert w Chinach. Nadciąga tajfun Lekima

Tajfun Lekima dotarł nad północne rejony Tajwanu. Na zdjęciu: flaga ostrzegająca przed wzburzonym morzem na plaży Suao w powiecie Yilan
AFP
Władze Chin ogłosiły najwyższy poziom alertu pogodowego w związku tajfunem Lekima, który zbliża się do wschodnich wybrzeży kraju.

Tajfun Lekima dotarł nad Tajwan. Prędkość wiatru przekracza 190 kilometrów na godzinę. Odwołano loty, zamknięto część szkół i biur. Ponad 40 tys. gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu. Na północ od miasta Taizhong zawieszono kursowanie kolei dużych prędkości.

Chińskie władze spodziewają się, że do prowincji Zhejiang żywioł dotrze w sobotę.

Jak poinformowało ministerstwo ds. sytuacji kryzysowych, w regionie rozmieszczone zostały ekipy ratunkowe. Tysiącom osób mieszkających u wybrzeży Szanghaju zalecono przygotowanie się do ewakuacji.

Dla wschodnich odcinków rzek Jangcy oraz Huang He (Rzeki Żółtej) wydano obowiązujące do środy ostrzeżenie przed powodziami. Stan pogotowia ogłoszono także w prowincjach Jiangsu i Szantung (Lu).

W związku z tajfunem odwołano część połączeń kolejowych w regionie. Kapitanom statków wycieczkowych zalecono opóźnienie przybycia do Szanghaju.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA