fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Robotnicy wrócili do Notre Dame. Nowe środki bezpieczeństwa

AFP
Pracownicy stopniowo wracają do prac przy spalonej katedrze Notre Dame, aby usunąć niebezpieczne odpady, po miesięcznym opóźnieniu wywołanym obawami przed skażeniem ołowiem.

Przedstawiciel francuskiego Ministerstwa Kultury poinformował że prace rozpoczną się od poniedziałku, przy zaostrzonych rygorach bezpieczeństwa. Nowe środki ochrony dla robotników obejmują odzież jednorazowego użytku i nową strefę odkażania. Rozwiązania te mają zapewnić, że zanieczyszczenia nie przedostaną się poza miejsce objęte pracami.

Kluczowym pierwszym krokiem przed przygotowaniem zniszczonej katedry do odbudowy są prace wzmacniające uszkodzony zabytek.

W kwietniowym pożarze stopiły się setki ton ołowiu znajdującego się w elementach konstrukcyjnych dachu katedry, powodując także wyrzucenie toksycznego pyłu w powietrze. Niektórzy działacze na rzecz środowiska i mieszkańcy twierdzą, że władze nie doceniły ryzyka zatrucia ołowiem.

Administracja regionalna Paryża nakazała w lipcu wstrzymanie prac porządkowych w oczekiwaniu na nowe środki ochrony robotników.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA