fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Rok poszukiwań. Odnaleziono okręt podwodny ARA "San Juan"

AFP
Argentyńska marynarka wojenna poinformowała, że odnaleziono wrak okrętu podwodnego, który zatonął w listopadzie ubiegłego roku. Na pokładzie były 44 osoby.

Marynarka wojenna poinformowała, że wrak okrętu odnaleziona na Oceanie Atlantyckim na głębokości 800 metrów. Jednostka została zlokalizowana przez amerykańską firmę.

Wcześniej wojsko opublikowało zdjęcie z dna morskiego, na którym było widać obiekt o długości 60 m.

Rok poszukiwań

Okręt podwodny ARA San Juan zaginął 15 listopada i przez rok nie został zlokalizowany.

Okrętu przed zaginięciem sygnalizował krótkie spięcie w baterii akumulatorów, kiedy wracał z Ushuai na południu Argentyny do macierzystego portu Mar del Plata, 400 kilometrów na południe od Buenos Aires.

Krewni 44 członków załogi zbierali fundusze, aby poszukiwać go prywatnie. Marynarka swoje zakrojone na szeroką skalę poszukiwania odwołała w grudniu, dwa tygodnie po tym, gdy "ARA San Juan" zaginął.

Niektórzy z krewnych nie wierzyli w oficjalną wersję wydarzeń, inni mówili, że mają świadomość, iż powietrza na okręcie wystarczyło na nie więcej niż 10 dni, ale chcieli przynajmniej znaleźć ciała swoich bliskich, by móc ich pożegnać. Sugerowali też, że liczący sobie 34 lata okręt "ARA San Juan" był w złym stanie technicznym. Argentyńska marynarka twierdziła jednak, że statek przeszedł kontrolę systemów bezpieczeństwa, a Mauricio Macri, prezydent tego kraju, stwierdził, że okręt był "w idealnym stanie".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA