fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Skromne obchody katastrofy smoleńskiej

Władze Krakowa już dziś uczciły pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Urząd Miasta Krakowa
W cieniu epidemii koronawirusa i Wielkiego Piątku będą przebiegały obchody dziesiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W wyniku wypadku rządowego samolotu 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka. To była oficjalna polska delegacja na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

Choć rocznica katastrofy smoleńskiej przypada w piątek, ale w niektórych miastach już wcześniej uczczono pamięć jej ofiar.

Na sarkofagu Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w czwartek po południu złożono kwiaty od władz Krakowa.

W środę zaś w gdańskiej Bazylice Mariackiej bez udziału wiernych, odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Odprawił ją ks. bp Zbigniew Zieliński.

W tej samej świątyni w piątek o godz. 8.41 - w 10. rocznicę tragedii smoleńskiej - odbędzie się modlitwa za wszystkich poległych w wypadku samolotu. W Wielki Piątek nie są sprawowane msze w kościołach.

Poza tym Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy „Smoleńsk. Straciliśmy bohaterów drogi do wolności. W internecie na stronach ECS prezentowane są sylwetki bohaterów wystawy stałej ECS, którzy stracili życie w katastrofie pod Smoleńskiem.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska jak co roku złoży w piątek kwiaty na grobie mecenas Joanny Agackiej – Indeckiej, byłej prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, która zginęła w katastrofie. W Łodzi znajduje się tylko jej grób – z 96. ofiar katastrofy smoleńskiej.

Władze Warszawy z powodu pandemii koronawirusa nie zdecydowały się na zorganizowanie uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Co roku odbywały się one na Wojskowych Powązkach w tzw. kwaterze smoleńskiej. W tym roku będą one symboliczne. Na grobach ofiar na tym cmentarzu zostaną złożone kwiaty, a pomnik ofiar zostanie udekorowany biało-czerwoną szarfą.

- W imieniu władz Warszawy zostanie złożony wieniec i zapalone znicze przed pomnikiem oraz na grobach ofiar. Wiązanki i zapalone znicze upamiętnią także Honorowego Obywatela Warszawy Czesława Cywińskiego, spoczywającego na Powązkach – podaje stołeczny ratusz.

Kwiaty i znicze od władz stolicy pojawią się też pod dwiema tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy rządowego samolotu na Krakowskim Przedmieściu oraz w Katedrze Polowej przy ul. Długiej.

Z powodu koronawirusa i Wielkiego Piątku skromniejsze będą też uroczystości przygotowane przez władze państwowe. O godz. 8.41 Jarosław Kaczyński, prezes PiS złoży wieńce i odda hołd pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

O godz. 9 pod tymi samymi pomnikami kwiaty złoży premier Mateusz Morawiecki, a później w małych grupach także ministrowie rządu.

Kameralne uroczystości zaplanowano również w gmachach ministerstw, gdzie rozmieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

Wieńce zostaną też złożone w Sejmie przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie smoleńskiej.

Po zakończeniu tych uroczystości Elżbieta Witek, marszałek Sejmu złoży kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a także przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Wojskowych Powązkach.

Kwiaty zostaną też złożone przez przedstawicieli Sejmu w Muzeum Powstania Warszawskiego przed tablicą upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz w Świątyni Opatrzności Bożej na grobach ofiar katastrofy: ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika, oraz ks. Józefa Jońca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA