fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KOREA EXPO 2017

Wystawa przyczyni się do rozwoju partnerstwa

materiały prasowe
W piątek, 2 czerwca 2017 r., Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019, zdobywając najwięcej głosów poparcia spośród 6 nowo wybranych członków - aż 190 ze 192 możliwych do uzyskania. To ważny sukces polskiej dyplomacji.

Jako ambasador Republiki Korei w Polsce serdecznie gratuluję Polsce wyboru do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jestem pewien, że Polska jako członek Rady Bezpieczeństwa odegra doniosłą rolę w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Polska i Korea mocno ucierpiały w przeszłości z powodu inwazji i okupacji obcych państw, co było spowodowane podobnym położeniem geopolitycznym. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, od roku 1795 do 1918, Korea zaś była okupowana od roku 1910 do 1945. Przyszły rok będzie bardzo ważny dla Polski, kiedy to będzie obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji chciałbym przekazać Polakom serdeczne gratulacje.

Choć Polska i Korea przezwyciężyły bolesną przeszłość, zagrożenia wokół obu państw nadal istnieją. Konflikt zbrojny na Ukrainie destabilizuje bezpieczeństwo w całym regionie, również w Polsce, a ciągłe próby rakietowe Korei Północnej stanowią duże niebezpieczeństwo dla Korei Południowej. Pomimo bycia jednym narodem, Koreańczycy przez trzy lata, od roku 1950 do 1953, toczyli okrutną wojnę na Półwyspie Koreańskim, a konfrontacja militarna między obiema Koreami wciąż trawa. W krótkim, około dziesięcioletnim okresie od 2006 roku, Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła aż siedem rezolucji potępiających Koreę Północną w związku z przeprowadzaniem przez ten kraj prób nuklearnych i rakietowych.

Rok 2019 będzie okresem stanowiącym kamień milowy wyznaczający trzydziestolecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Koreą. Po roku 1989 Polska dokonała z sukcesem transformacji ustrojowej i wprowadzenia gospodarki rynkowej, podobnie jak Korea po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku wprowadziła demokrację i gospodarkę rynkową. W związku z tym oba kraje łączą wspólne wartości, nie tylko w teorii, ale też w praktyce. W 2013 roku płaszczyzna relacji dwustronnych między naszymi krajami została podniesiona do rangi partnerstwa strategicznego, w ramach którego stosunki między naszymi krajami nie tylko wzmacniają się w obszarach polityki, gospodarki i kultury, ale także poszerzają obejmując kolejne dziedziny.

Pragnę wyrazić nadzieję, że organizowane 29-30 czerwca br. w Warszawie Korea Expo 2017 istotnie przyczyni się do postawienia dalszych kroków w rozwoju relacji strategicznego partnerstwa naszych krajów. Jeśli chcemy trwale umacniać dwustronne stosunki gospodarcze, wymianę handlową oraz działalność inwestycyjną, zwracam się do przedsiębiorców biorących udział w Expo, aby zwracali szczególną uwagę na nawiązywanie współpracy przynoszącej wzajemne korzyści, np. przekazywanie technologii, tworzenie nowych miejsc pracy itp. Idąc dalej, pragnę wyrazić nadzieję, że nasze kraje poszerzą obszary współpracy w zakresie przemysłów przyszłości, nie tylko w sferze innowacyjności i badań naukowych, ale również IT i zielonej energii.

Ponownie składam Polsce gratulacje z okazji wyboru na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie pokładam wiarę w to, że czerwcowe Korea Expo 2017 zakończy się sukcesem. W 2018 roku Polska obchodzi stulecie niepodległości, a rok 2019 wyznacza trzydziestą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. W tych okolicznościach uważam, że oba kraje powinny dokładać wszelkich starań do ścisłej współpracy, by przyjazne stosunki i partnerstwo polsko-koreańskie osiągały coraz wyższy poziom i wagę. Polska i Korea są bezspornie strategicznymi partnerami wspólnie przyczyniającymi się do stabilności i dobrobytu w przyszłości.

Sung-joo Choi ambasador Republiki Korei w Polsce

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA