fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Donald Trump nie wprowadził ceł na samochody z UE. Jeszcze nie

AFP
Prezydent USA odroczy o dalsze 6 miesięcy decyzję o obłożeniu cłem pojazdów z Unii Europejskiej - podał portal Politico. Podobnego zdania są oficjele z UE, nie wierzy w cło też Jean-Claude Juncker

Donald Trump ma wystąpić w klubie Ekonomistów w Nowym Jorku i według rzecznika Białego Domu, skupi się na tym, jak jego polityka celna i handlowa wzmocniła ożywienie gospodarki amerykańskiej. Waszyngton miał do 14 listopada ogłosić, czy wprowadzi stawkę 25 proc. od pojazdów z Unii; już raz odroczył tę decyzję o pół roku.

- Mamy solidne wskazówki od administracji, że w tym tygodniu nie będzie cła - powiedział Reuterowi przedstawiciel władz UE. - Uważamy, że na razie nic się nie wydarzy, ale groźba ceł pozostanie jako dźwignia - dodał europejski dyplomata.

Poinformował ponadto, że nie ma konkretnego harmonogramu bezpośredniego spotkania Roberta Lighthizera z komisarz Cecilią Malmström czy konkretnych znaków, by Stany i Europa zbliżały się do porozumienia w kwestiach handlowych.

Politico powołując się na anonimową osobę znającą sprawę podał, że Trump ogłosi półroczną zwłokę swej decyzji. Amerykański minister handlu, Wilbur Ross powiedział 3 listopada, że Stany mogą nie być zmuszone do tego po "dobrych rozmowach" z producentami pojazdów w Unii, Japonii i Korei.

Wiadomość o prawdopodobnym odroczeniu przez Trumpa decyzji o cle poprawiła atmosferę na światowych rynkach akcji, rynki obligacji zyskały pewność, że można uniknąć recesji.

Wcześniej Jean-Claude Juncker powiedział "Süddeutsche Zeitung", że nie wierzy w decyzję Trumpa o cle. - Trump powie kilka słów krytyki, ale nie będzie cła na samochody. On tego nie zrobi. Rozmawia pan z człowiekiem w pełni poinformowanym - stwierdził

Szef senackiej komisji finansów Charles Grassley powiedział dziennikarzom w połowie tygodnia, że spodziewa się nowego odroczenia decyzji o cle. - Myślę, że są zakłopotani ogłoszeniem publicznie tego , to stwierdza raport (resortu handlu w tej sprawie).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA