fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Michael Kors przejmie kontrolę nad włoskim domem mody Versace

Bloomberg
Amerykański Michael Kors Holdings zgodził się przejąć kontrolę nad włoskim domem mody Versace.

Według agencji Reutera transakcja może być warta  2 mld dolarów.

Koncern Michael Kors najbardziej jest znany ze skórzanych torebek, ale chce wejść na rynek modowy i to od razu do segmentu marek high-end. W zeszłym roku amerykański holding kupił brytyjskiego producenta luksusowych damskich szpilek, Jimmy Choo za 1,2 mld dolarów.

Informację o sprzedaży Versace jako pierwsza podała włoska gazeta "Corriere della Sera".

Transakcja ma zostać oficjalnie potwierdzona jeszcze w tym tygodniu.

Według Reutera kupnem Versace zainteresowany był także paryski dom mody Kering.

Versace, jedna z najbardziej znanych włoskich marek luksusowych, nie jest spółka giełdową i nie ujawnia swoich finansów. Jednak według danych dostępnych przez włoską Izbę Handlową Versace w zeszłym roku zanotowało sprzedaż w wysokości 668 mln euro (786 mln dol.) i zysk EBITDA na poziomie 44,6 mln euro. Przez lata nierentowna, w zeszłym roku firma wykazała zysk netto na poziomie ok. 15 mln euro. Rok wcześniej strata netto wyniosła 7,9 mln euro.

Versace - a właściwie Gianni Versace S.p.A., to włoski dom mody, założony przez Gianniego Versace w 1978 roku we Włoszech. Firma projektowała ubrania dla celebrytów takich jak Elton John i Michael Jackson, a także Diany, księżnej Walii oraz księżniczki Karoliny, siostry władcy Monaco. Po zabójstwie Gianniego Versace dyrektorem kreatywnym została jego siostra Donatella, a prezesem firmy brat Santo. Od 2016 roku CEO firmy jest Jonathan Akeroyd, który przeszedł z innego domu modowego Alexander McQueen. Połowa udziałów w całej firmie Versace należy do córki Donatelli - Allegry.

W 2014 roku 20-procentowy pakiet udziałów w firmie kupił amerykański fundusz private equity Blackstone.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA