fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Sklepy Ewy Minge obniżają wyniki grupy Monnari

Wyższe przychody, ale i większe straty - to dość powszechny obraz spółek odzieżowych i obuwniczych z GPW w sprawozdaniach za I kwartał roku kalendarzowego. Nie inaczej jest w tym roku w wypadku producenta odzieży damskiej Monnari Trade, kierowanego przez Mirosława Misztala. To efekt przejęcia.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. grupa prowadząca sieci sklepów Monnari i Femestage Eva Minge, zanotowała około 58,3 mln zł przychodu (wzrost o 20,3 proc. rok do roku), ale jej strata operacyjna powiększyła się o ponad 100 proc. do 2,1 mln zł, a strata netto była niewiele mniejsza i wyniosła 2,06 mln zł (wobec 0,92 mln zł rok temu).

Skonsolidowany zysk brutto na sprzedaży Monnari wyniósł w minionym kwartale 30,1 mln zł. Urósł o około 14,3 proc., czyli wolniej niż przychody. Tym samym, marża brutto na sprzedaży grupy obniżyła się z prawie 55 proc. rok temu do 51,7 proc.

Wyników nie można porównywać wprost z tymi przed rokiem, gdy Monnari nie było większościowym udziałowcem sieci 22 sklepów Femestage o powierzchni 3,2 tys. m kw.. (jest nim od 21 grudnia ub.r.).

Według zarządu Monnari, z pominięciem Femestage Eva Minge, przychody grupy urosły o 13,5 proc. rok do roku (przy wzroście powierzchni o 7,2 proc. do 35,8 tys. m kw.), marża brutto na sprzedaży byłaby o 0,2 pkt. proc. wyższa, strata operacyjna wyniosłaby niecałe 0,9 mln zł, a strata netto 0,74 mln zł.

Z kwartalnego raportu wynika również, że już w tym roku łódzka grupa powiększyła się o mniejszościowy pakiet akcji (31 proc.) spółki Arelan, hurtownika tkanin i producenta przędzy. Wyniki Arelanu mają wpływ tylko na poziom zysków grupy.

W sumie w końcu marca grupa Monnari Trade składała się z 224 spółek, a po zamknięciu okresu rozliczeniowego urosła o kolejne trzy.Obecnie sieć sklepów Monnari liczy 168 punktów, a Femestage 23. Wszystkie zajmują około 40 tys. m kw.

Jak podano w sprawozdaniu, wyniki grupy w kolejnych kwartałach zależeć będą m.in. od efektywności wdrożenia nowego, franszyzowego, modelu rozliczania spółek zależnych, oddania do użytku magazynu w Łodzi (plan mówi teraz o I połowie br.) oraz dalszej rozbudowy powierzchni handlowej.

Od początku roku akcje Monnari Trade odrobiły część ubiegłorocznej straty i zyskały około 26 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA