fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Najmniejsze sklepy nie zapłacą podatku obrotowego

Paweł Szałamacha, minister finansów
Fotorzepa, Robert Gardziński
Ministerstwo Finansów zaprezentowało kolejne założenia do ustawy o podatku obrotowym. Wycofało się z opodatkowania handlu internetowego oraz mniejszych firm.

Zgodnie z wcześniej podawanymi przez „Rzeczpospolitą" informacjami kwota wolna wyniesie ostatecznie 17 mln zł miesięcznie, czyli 204 mln zł rocznie. Podstawowa stawka podatku to 0,8 proc. od sprzedaży powyżej tego pułapu. Powyżej 170 mln zł miesięcznie, czyli ponad 2 mld zł rocznie, opodatkowanie skacze o 1,4 proc.

– Projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców – podaje Ministerstwo Finansów.

Zaskoczeniem jest, że projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet. Takie rozwiązanie pojawiało się we wcześniejszych wersjach projektu i spowodowało szczególnie intensywne protesty branży....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA