fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Handel z Wenezuelą pod lupą FBI

AFP
Federalne Biuro Śledcze (FBI) prowadzi dochodzenie w sprawie złamania amerykańskich sankcji przez firmy z Unii i Meksyku - chodzi o zakupy ropy z Wenezueli w zamian za żywność.

„Troje anonimowych informatorów FBI, oświadczyło, że biuro bada trzy meksykańskie firmy Libre Abordo, Schlager Business Group ? Grupo Jomadi Logistics & Cargo" - dowiedział się Reuters. Informacja o udziale Libre Abordo w handlu wenezuelską ropą w zamian za żywność pojawiła się już w marcu, przypomina agencja RIA Nowosti.

Amerykanie badają też dwie firmy z Europy - Elemento Ltd i Swissoil Trading SA. Obie mają doświadczenie w handlu wenezuelskim surowcem i pracowały z koncernem naftowym PDVSA.

Wenezuela skierowała w tym roku do Trybunału w Hadze skargę na wprowadzane przez Biały Dom od 2014 r ograniczenia w handlu międzynarodowym z Wenezuelą. Wobec reżimu w Caracas Amerykanie zastosowali szereg sankcji. Najboleśniejsze z nich to zamrożenie kont w Europie i zablokowanie aktywów (7 mld dol.) i interesów państwowego koncernu naftowego PDVSA na terenach amerykańskiej jurysdykcji.

Obowiązuje też zakaz jakichkolwiek transakcji z PDVSA. Według wyliczeń Białego Domu, straty reżimu Nicolasa Maduro w wyniku sankcji oraz spadku popytu na ropę wywołanego pandemią, wyniosą co najmniej 11 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA