fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Amerykanie wprowadzili gigantyczne karne cła na chiński eksport

Bloomberg
Stany Zjednoczone wprowadziły zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie.

Tymczasem w Waszyngtonie wciąż trwają dwustronne negocjacje handlowe.

Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział wprowadzenie ceł odwetowych. Nie poinformowano jednak czego miałyby dotyczyć.

„Chiny wyrażają głęboki żal z powodu rozwoju sytuacji i będą musiały podjąć niezbędne środki zaradcze” – napisało w specjalnym oświadczeniu chińskie Ministerstwo Handlu. „Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone spotkają się z nami w połowie drogi i będą współpracować w celu rozwiązania istniejących problemów poprzez współpracę i konsultacje” – napisano w oświadczaniu, które cytuje telewizja CNN.

Mocna przecena na Wall Street. Giełdy boją się wojny handlowe

Podniesienie karnych ceł na chińskie towary z 10 do 25 proc. nastąpiło, kiedy chińscy i amerykańscy negocjatorzy rozmawiają o zakończeniu wojny handlowej.

Wicepremier ChRL Liu He spotkał się w czwartek w Waszyngtonie z urzędnikami amerykańskimi podczas kolejnej rundy negocjacji. Rozmowy mają być kontynuowane także dziś.

Prezydent Trump zarzucił Chinom, że złamały umowę, jaką zawarły w toku negocjacji, próbując się wycofać z uzgodnionych wcześniej zapisów umowy.

Wicepremier Liu He powiedział agencji Xinhua, że wciąż ma nadzieję na „racjonalne i szczere” rozmowy ze strona amerykańską. Liu dodał, że podnoszenie ceł nie jest rozwiązaniem problemu i jest szkodliwe zarówno dla Chin, jak i dla Stanów Zjednoczonych oraz całego świata.

- Wzrost ceł wyrządzi znaczną szkodę amerykańskiemu przemysłowi, rolnikom i konsumentom - uważa Jacob Parker, wiceprezes US-China Business Council, grupy reprezentującej interesy amerykańskich firm w Chinach. - Zmniejszy to konkurencyjność amerykańskich firm, a także zmniejszy efektywność ich globalnych łańcuchów dostaw oraz będzie miało wpływ amerykańską gospodarkę. To zwyczajnie i po prostu nowy podatek nałożony na amerykańskiego konsumenta – powiedział Parker telewizji CNN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA