fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

UE, Chiny i inni są za reformą WTO

Fotorzepa, Alicja Podskoczy
Siedemnastu członków Światowej Organizacji Handlu, m.in. UE i Chiny, zgodziło się stworzyć tymczasowy mechanizm regulowania sporów handlowych po sparaliżowaniu takiego organu WTO przez Amerykanów.

Komisja Europejska poinformowała, że zainteresowani członkowie WTO uzgodnili ten awaryjny krok dla zachowania dwustopniowego systemu rozwiązywania sporów do czasu, gdy organ rozjemczy WTO zacznie znów działać.

Waszyngton zamroził go blokując od ponad 2 lat nominację sędziów w organie, który jest najwyższym sądem handlu międzynarodowego. Kadencja dwóch sędziów skończyła się 10 grudnia, pozostał jeden, który nie może sam wydawać orzeczeń — przypomniał Reuter. 

Wcześniej Unia związała się z Norwegią i Kanadą w tworzeniu odrębnego organu apelacyjnego, który zajmowałby się sporami handlowymi. Teraz dołączyły do nich Australia, Brazylia, Chile, Chiny, Gwatemala, Korea, Kolumbia, Kostaryka, Meksyk, Nowa Zelandia, Panama, Singapur, Szwajcaria i Urugwaj.

Stany są nadal poza tą grupą, ale prezydent Donald Trump zapowiedział w Davos robiące duże wrażenie posunięcie w organizacji z Genewy. Jej dyrektor generalny Roberto Azevedo ma wkrótce udać się do Waszyngtonu. Przedstawiciel Unii stwierdził, że blok przyjął z zadowoleniem fakt nawiązania przez administrację USA kontaktu z WTO, która zdaniem wielu członków wymaga reform, aby odzwierciedlała zmiany w światowej gospodarce, w tym wzrost znaczenia Chin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA