fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Wojna handlowa doprowadzi do recesji?

Adobe Stock
Nowe taryfy celne nakładane nawzajem przez największe światowe gospodarki mogą doprowadzić do otwartej wojny handlowej. Ekonomiści na Zachodzie nie kryją, że może to być zapalnik rozpoczynający recesję.

Ostatnie tygodnie obfitowały w informacje na temat nakładania przez Stany Zjednoczone kolejnych ceł na produkty z innych gospodarek. W odwecie cła na wybrane amerykańskie towary nałożyły Chiny czy Unia Europejska. – Żyjemy w niepewnych czasach, ponieważ przez ostatnie dziesięciolecia pewne było to, że Stany Zjednoczone w pełni połączyły się z otwartymi rynkami i wolnym handlem – skomentował dla CNBC Philip Hammond, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii. Teraz to się jednak zmienia.

Najpoważniejszy wydaje się konflikt na linii USA–Chiny. Obroty między obiema gospodarkami wyniosły w 2016 r. 550 mld dolarów i była to największa dwustronna wymiana handlowa na świecie. 18 proc. amerykańskiego importu pochodzi z Chin, natomiast USA eksportują 8 proc. towarów do Chin. W tym tygodniu Donald Trump ma ogłosić plany zmierzające do ograniczenia chińskich inwestycji w sektor technologiczny w USA. Taryfy na chińskie towary mają wejść w życie 6 lipca.

Czytaj także: Wojna handlowa wrze. Trump straszy Chiny nowymi cłami

– Poważna konfrontacja światowego handlu prawdopodobnie popchnie Stany Zjednoczone i resztę świata na skraj recesji – przekonuje Michelle Meyer, amerykańska ekonomistka z Bank Of America Merrill Lynch. Twierdzi również, że prawdopodobieństwo wybuchu wojny handlowej stale rośnie.

Przewidywanie są następujące: najpierw firmy odczują wyższe koszty związane z wprowadzeniem taryf. Następnie zetkną się z problemem niedoboru potrzebnych materiałów. W konsekwencji będą zmuszone drastycznie ciąć koszty. Problemem są obawy na temat polityki handlowej, które mogą powodować spadek liczby inwestycji, w efekcie hamując wzrost gospodarczy w wielu krajach. Niepewność widać np. w Niemczech, które w dużej mierze opierają się na eksporcie. Indeks Ifo, który spadł kolejny miesiąc z rzędu pokazuje obawy u naszych wschodnich sąsiadów.

– Spadek zaufania i zakłócenia łańcucha dostaw mogą wzmocnić szok handlowy, prowadząc do całkowitej recesji – uważa ekonomistka Bank Of America Merrill Lynch.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA