fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Amazon złamał sankcje nałożone na Iran?

Bloomberg
Sprzedawanie towarów ambasadzie może być niebezpieczne.

Nawet największe korporacje mogą mieć problemy przez relatywnie drobne kwoty. Dobrym przykładem tego jest Amazon, w którym zakupy robiła ambasada Iranu i inne instytucje, które można powiązać z irańskim rządem. W latach 2012-2017 Irańczycy wydali w ten sposób w Amazonie 34 tysiące dolarów, głównie na książki, oprogramowanie, elektronikę użytkową, instrumenty muzyczne i biżuterię. Oprócz tego w Amazonie zakupy zrobiła osoba z listy poszukiwanych terrorystów. I to właśnie jest powodem problemów Amazona, który dobrowolnie zgłosił te transakcje do odpowiednich władz.

- Nie jesteśmy w stanie określić, jaki był zysk netto z tych transakcji. Nie planujemy dalszych transakcji z tymi użytkownikami – stwierdził Amazon w piśmie do SEC (Komisji giełd i papierów wartościowych, odpowiednika polskiego KNF).

Dobrowolne zgłoszenie przez Amazon tych transakcji nie zmienia faktu, że skutkiem ich przeglądu przez odpowiednie władze (Departament Skarbu i Departament Handlu) może doprowadzić do nałożenia kar na giganta e-handlu. Wysokość tych kar nie jest jeszcze znana.

Kary za łamanie sankcji potrafią być dotkliwe. Przekonał się o tym Exxon Mobile, który został ukarany grzywną w wysokości 2 milionów dolarów za łamanie sankcji przeciwko Rosji. Exxon zamierza jednak się odwoływać. Brak informacji, czy Amazon będzie się odwoływać od ewentualnych kar. Zgodnie z ustawą w sprawie sankcji wobec Iranu podpisaną jeszcze w 2012 roku przez prezydenta Obamę, Amazon miał obowiązek raportować na bieżąco transakcje z Iranem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA