fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Idzie nowe w polityce pieniężnej

Bloomberg
Nieprzewidywalna i niekonsekwentna – za to często krytykowana była w ostatnich latach RPP. W środę spotkała się po raz ostatni w starym składzie.

Tym razem Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję zgodną z oczekiwaniami ekonomistów: pozostawiła główną stopę procentową NBP na niezmienionym od marca poziomie 1,5 proc.

Już za miesiąc w RPP rozpoczną się roszady, które w ocenie większości ekonomistów doprowadzą do poluzowania polityki pieniężnej. W kolejnym posiedzeniu Rady, w połowie stycznia, miejsca Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch zajmą dwaj nowi członkowie nominowani przez Sejm. W następnych tygodniach wymienionych zostanie jeszcze sześciu z dziesięciu (licząc z prezesem NBP) sterników polityki pieniężnej.

Wsteczne lusterko

Wystawiając cenzurkę Radzie w dotychczasowym składzie, można próbować osobno ocenić każdego z członków. Mieli bowiem różne poglądy. Nieco ponad rok temu pokusił się o to Bratkowski: sprawdził trafność głosowań członków RPP (z wyjątkiem Zyty Gilowskiej, która zrzekła się stanowiska pod koniec 2013 r.) od początku 2010 r. do połowy 2013 r. w świetle tego, jak p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA