fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Hiszpania zapłaci za kataloński kryzys

Fotolia
Grudniowe wybory do katalońskiego parlamentu mogą okazać się nowym punktem zapalnym w dążeniach tej prowincji do niepodległości, a to – zdaniem Oxford Economics – będzie oznaczało dalszą niepewność, pogorszenie nastrojów i w rezultacie spadek akcji i obligacji.

W najgorszym scenariuszu spowoduje to osłabienie wzrostu gospodarczego Hiszpanii i w 2019 r. jej PKB wzrośnie jedynie o 1,5 proc. i będzie o 17 mld euro mniejszy niż byłby bez tych zagrożeń. Rentowność obligacji skarbowych wzrośnie w tym okresie o 50 pkt bazowych, a akcje będą spadały po 10 proc. w latach 2018 i 2019, w porównaniu z obecnymi prognozami nie zakładającymi żadnej zapaści. W podstawowym scenariuszu wpływ katalońskiego kryzysu na hiszpańską gospodarkę jest jednak ograniczony i przewiduje wzrost PKB w przyszłym roku o 2,6 proc., a w 2019 r. o 2,4 proc.

- Wprawdzie wpływ katalońskiego kryzysu niepodległościowego wciąż jest nieznany, ale rpznace napięcie polityczne już zwiększyło indeks niepewności do poziomu najwyższego od 10 lat – powiedział Angel Talavera, starszy ekonomista do spraw strefy euro.

Setki spółek, z Caixa Bank na czele- przeniosło już swoje siedziby poza Katalonię, a główny indeks madryckiej giełdy spadł od końca września o 3,5 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA